stavba: revitalizace barokního Špejcharu

místo: Plzeň – Pod Všemi svatými

klient: soukromá osoba/veřejný investor

návrh: 07/2015 – 09/2015

realizace: realizace 2016 – ?

užitná plocha: cca 1550 m2

team:

Jakub Mareš, Eva Kubjátová, Jan Ret, Jan Strecker

Špejchar je objekt postavený r. 1720 architektem Jakubem Augustinomem. Sloužil jako sýpka, později jako hospodářský objekt Chotěšovských jeptišek a v osmdesátých a devadesátých letech jako kulturní centrum na Roudné v Plzni. O jeho slávu se postaral významný operní pěvec Karel Štěpánek, který ho v dezolátním stavu odkoupil od města, zrekonstruoval památkově chráněný objekt starého Špejcharu a na pozemku vybudoval důmyslný systém teras.

Přibližně od roku 2000 celý areál chátral, dnes se rodina p. Štěpánka rozhodla, s pomocí Ateliéru k světu. a iniciativy dobrovolníků, přátel a partnerů, objekt znovu otevřít kultuře a veřejnosti.

Pozemek se nachází v klidné části Roudné, pod kostelíkem Všech Svatých, pár minut pěší chůze z centra Plzně. Místo má silnou atmosféru, při pohledu na starý Špejchar jako kdyby se čas zastavil. Návrh zachovává výjimečný charakter místa a za historickou zeď vkládá několik nových objemů, které doplňují kdysi funkční provoz bistra, scény a zázemí pro umělce novou náplní s původní identitou kulturního centra na Roudné.